Hodnotenie vzdelávacích výsledkov
Hodnotenie a klasifikáciu žiakov vykonávame podľa Zákona č. 245/2008 Z. z.
o výchove a vzdelávaní (školský zákon), podľa zákona č. 415/2021, ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/ 2008 Z.z. a podľa vyhlášky 223/2022 Z. z. o základnej škole.
Žiakov 1. - 9. ročníka hodnotíme klasifikáciou vo všetkých predmetoch okrem predmetov ETV a NAV, ktoré neklasifikujeme.
Hodnotenie žiakov a opatrenia vo výchove v základných školách a stredných školách
§ 55
(1) Hodnotenie žiaka sa vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov vo vyučovacom predmete
- priebežne počas školského roka a
- súhrnne na vysvedčení za prvý polrok a druhý polrok školského roka.
(2) Priebežné hodnotenie vo vyučovacom predmete sa vykonáva formou
a. klasifikácie,
- slovného hodnotenia,
- kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia alebo
- inou formou, ktorá je v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania.
(3) Súhrnné hodnotenie vo vyučovacom predmete v prvom až piatom ročníku základnej školy sa vykonáva formou
a. klasifikácie,
- slovného hodnotenia alebo
- kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia.
(4) Súhrnné hodnotenie vo vyučovacom predmete v šiestom až deviatom ročníku základnej školy a v strednej škole sa vykonáva formou
a) klasifikácie alebo
b) kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia.
Hodnotenie žiaka v prípravnom ročníku sa vykonáva formou slovného hodnotenia. Pri hodnotení žiaka, ktorý je cudzincom, sa v prvom roku štúdia zohľadňuje úroveň ovládania štátneho jazyka; základná škola môže zohľadniť úroveň ovládania štátneho jazyka aj v ďalších rokoch štúdia.
Hodnotenie vykonané formou klasifikácie sa vyjadruje v jednotlivých vyučovacích predmetoch klasifikačnými stupňami
1 – výborný,
2 – chválitebný,
3 – dobrý,
4 – dostatočný,
5 – nedostatočný
- Slovné hodnotenie je hodnotiaci opis toho, ako žiak plnil ciele vzdelávania vo vyučovacom predmete.
- Kombinované hodnotenie je
- hodnotenie v jednom vyučovacom predmete klasifikačným stupňom aj slovným hodnotením alebo
- hodnotenie v niektorých vyučovacích predmetoch klasifikačným stupňom a niektorých vyučovacích predmetoch slovným hodnotením.
- Súhrnné hodnotenie vykonané formou slovného hodnotenia obsahuje aj informáciu o tom, či žiak vo vyučovacom predmete splnil požiadavky na postup do vyššieho ročníka. Ak žiak požiadavky na postup do vyššieho ročníka nesplnil, žiak je hodnotený takto: „Žiak nesplnil požiadavky na postup do vyššieho ročníka.“.
- Súhrnné hodnotenie vykonané formou klasifikácie je hodnotenie žiaka vo vyučovacom predmete klasifikačným stupňom.
- Súhrnné hodnotenie vykonané formou kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia je hodnotenie žiaka klasifikačným stupňom a opisom toho, ako žiak plnil ciele vzdelávania vo vyučovacom predmete.
- Žiakovi, ktorý v niektorom vyučovacom predmete nie je hodnotený žiadnou z foriem podľa odseku 2, 3 alebo odseku 4, sa na vysvedčení a v katalógovom liste žiaka uvádza
- „aktívne absolvoval“, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu aktívne zúčastňoval,
- „absolvoval“, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu ospravedlnene nezúčastňoval alebo bol prítomný a zo závažných dôvodov nepracoval, alebo
- „neabsolvoval“, ak žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu nepracoval alebo sa neospravedlnene vyučovania nezúčastňoval.
- Hodnotenie žiakov našej školy sa vykonáva klasifikáciou vo všetkých predmetoch okrem ETV a NAV.
- Žiak z vyučovacieho predmetu neprospel, ak
- je hodnotený klasifikačným stupňom nedostatočný,
- je slovne hodnotený „Žiak nesplnil požiadavky na postup do vyššieho ročníka.“ alebo
- neabsolvoval vyučovací predmet.
(15) Správanie žiaka sa hodnotí stupňom klasifikácie
- 1 – veľmi dobré,
- 2 – uspokojivé,
- 3 – menej uspokojivé,
- 4 – neuspokojivé.
§55a
- Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého polroka a druhého polroka vyjadruje výsledky jeho hodnotenia vo vyučovacích predmetoch a hodnotenia správania.
- Celkové hodnotenie žiaka sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje na vysvedčení, ak tento zákon neustanovuje inak, takto: a. prospel s vyznamenaním,
- prospel veľmi dobre,
- prospel,
- neprospel.
- Žiak v celkovom hodnotení prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako chválitebný, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 1,5 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobré“.
- Žiak v celkovom hodnotení prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako dobrý, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 2,0 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobré“.
- Žiak v celkovom hodnotení prospel, ak
- v žiadnom vyučovacom predmete hodnotenom formou klasifikácie nemá stupeň klasifikácie nedostatočný.
- v niektorom vyučovacom predmete má hodnotenie „aktívne absolvoval“ alebo „absolvoval“.
- Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške stupeň prospechu nedostatočný.
- Žiak, ktorý na konci druhého polroka neprospel z viac ako dvoch vyučovacích predmetov, alebo ktorý po komisionálnej skúške z vyučovacieho predmetu neprospel, opakuje ročník počas plnenia povinnej školskej dochádzky; v strednej škole môže opakovať ročník na základe rozhodnutia vydaného riaditeľom školy.
- Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebolo možné hodnotiť ani v náhradnom termíne zo závažných objektívnych dôvodov, najmä zdravotných, dlhodobého pobytu v zahraničí.
- Žiak, ktorý sa vzdeláva podľa medzinárodných programov podľa § 7 ods. 6, je hodnotený podľa pravidiel hodnotenia týchto programov.
§ 56
- Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok nehodnotí; riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa klasifikácia mohla uskutočniť najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka.
- Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný aj klasifikovaný za toto obdobie spravidla v poslednom týždni augusta a v dňoch určených riaditeľom školy.
- Žiak, ktorý na konci druhého polroka neprospel najviac z dvoch vyučovacích predmetov, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov komisionálnu skúšku podľa § 57 ods. 1 písm.
- Komisionálnu skúšku podľa § 57 ods. 1 písm. d) môže vykonať aj žiak, ktorý na konci prvého polroka neprospel najviac z dvoch vyučovacích predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku.
- Termín komisionálnej skúšky podľa § 57 ods. 1 písm. d) určí riaditeľ školy tak, aby sa táto skúška podľa
- odseku 3 vykonala do 31. augusta; žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať túto skúšku v určenom termíne, možno určiť náhradný termín na jej vykonanie do 10. septembra,
- odseku 4 vykonala do klasifikačnej porady za druhý polrok.
- Žiak, ktorý sa bez závažných dôvodov nezúčastní komisionálnej skúšky podľa § 57 ods. 1 písm. d), z vyučovacieho predmetu neprospel.“.
- Žiak nadstavbového, pomaturitného a nadstavbového štúdia sa nehodnotí zo správania.
- Ak plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka má pochybnosti o správnosti hodnotenia na konci prvého polroka alebo druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu hodnotenia vyučovacích predmetov a správania žiaka za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa skončenia obdobia školského vyučovania požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky; ak je vyučujúcim riaditeľ školy, o preskúšanie žiaka možno požiadať zriaďovateľa. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z príslušného vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.
§ 57 Komisionálne skúšky v základných školách a stredných školách (1) Žiak sa hodnotí podľa výsledkov komisionálnej skúšky, ak
- vykonáva rozdielovú skúšku v strednej škole,
- požiada o preskúšanie plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka,
- podá vyučujúci pedagogický zamestnanec alebo riaditeľ školy podnet na preskúšanie žiaka,
- neprospel z vyučovacieho predmetu,
- študuje podľa individuálneho učebného plánu v strednej škole,
- je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy,
- vykonáva na konci prvého polroka a druhého polroka v konzervatóriu alebo v škole umeleckého priemyslu skúšku z umeleckej praxe a skúšku z profilového predmetu, h) plní školskú dochádzku osobitným spôsobom,
- vzdeláva sa individuálne podľa § 24 alebo
- vykonáva komisionálnu skúšku s cieľom získať nižšie stredné vzdelanie.
- Komisionálnu skúšku povoľuje alebo nariaďuje riaditeľ školy.44) Riaditeľ školy môže povoliť prítomnosť zákonného zástupcu neplnoletého žiaka alebo zástupcu zariadenia na komisionálnej skúške.
- Ak sa komisionálna skúška koná z dôvodu, že žiak neprospel z vyučovacieho predmetu a túto komisionálnu skúšku koná najmenej 20 % žiakov z príslušného ročníka, komisionálna skúška sa môže konať za prítomnosti povereného zamestnanca Štátnej školskej inšpekcie a povereného zamestnanca orgánu miestnej štátnej správy v školstve.
Opatrenia vo výchove
- Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností alebo za statočný čin možno žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie.
- Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu uložiť napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, majstra odbornej výchovy, vedúceho strediska praktického vyučovania, pokarhanie od riaditeľa, podmienečné vylúčenie alebo vylúčenie.
- Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia bezodkladne privolá a. zákonného zástupcu,
- zdravotnú pomoc,
- policajný zbor.
- Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy alebo školského zariadenia písomný záznam.
Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiakov, ktoré dosiahli vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, schopnosti používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať.
Na hodnotenie a klasifikáciu získavame podklady hlavne týmito metódami, formami a prostriedkami:
-
-
- pravidelným diagnostickým pozorovaním žiaka
- sledovaním výkonu žiaka
- sledovaním pripravenosti žiaka na vyučovanie
- vytváraním portfólia písomných prác
- rôznymi druhmi skúšok /písomné, ústne, praktické, pohybové a didaktické testy, projekty, laboratórne práce/
- analýzou výsledkov činností žiaka
- konzultáciami
- rozhovormi so žiakom aj s rodičom
-
-
- Hodnotenie diktátov a písomných prác
- ročník: výstupné písomné práce /matematika, slovenský jazyk a literatúra/
+ 1 výstupný diktát
- ročník: polročné písomné práce /matematika, slovenský jazyk a literatúra/
+ 9 diktátov
- ročník: polročné písomné práce /matematika, slovenský jazyk a literatúra/
+ 10 diktát
- ročník: polročné písomné práce /matematika, slovenský jazyk a literatúra,/
+ 8 diktátov
- polročné písomné práce /cudzí jazyk
- ročník: štvrťročné písomné práce - matematika,
- 4 diktáty + 2 slohové práce - slovenský jazyk a literatúra
- ročník: štvrťročné písomné práce - matematika,
- 4 diktáty + 2 slohové práce - slovenský jazyk a literatúra
- ročník: štvrťročné písomné práce matematika,
- 4 diktáty + 2 slohové práce - slovenský jazyk a literatúra,
- ročník: štvrťročné písomné práce - matematika,
- 4 diktáty + 2 slohové práce - slovenský jazyk a literatúra
- ročník: štvrťročné písomné práce - matematika,
- 4 diktáty + 2 slohové práce - slovenský jazyk a literatúra.
Okrem toho píšeme:
v 3. a 4. ročníku z prírodovedy a vlastivedy 1x za polrok vedomostný test, v 3. a 4. ročníku polročný písomný test z ANJ,
v 5., 6., 7., 8. a 9. ročníku z cudzích jazykov, biológie, geografie, dejepisu, fyziky a chémie písomné práce z jednotlivých tematických celkov, v 5., 6., 7.,8., 9. ročníku polročné písomné práce ANJ s javovou analýzou, z predmetov chémia žiaci vykonávajú laboratórne práce v 7., 8. ,9. ročníku, z fyziky vykonávajú laboratórne práce v 6., 7., 8. ročníku.
Vzdelávacie výsledky žiakov v písomnej /testovej/ forme hodnotíme podľa nasledovnej percentuálnej úspešnosti.
100% - 90% stupeň výborný (1),
89% - 75% stupeň chválitebný (2),
74% - 50% stupeň dobrý (3),
49% - 30% stupeň dostatočný (4),
29% - 0% stupeň nedostatočný (5).
Počet chýb v diktátoch hodnotíme nasledovne:
Ročníky 1. - 2.
Počet chýb
Známka
Slovné hodnotenie
0-2
1
výborný
3-4
2
chválitebný
5-7
3
dobrý
8-10
4
uspokojivý
11 – a viac
5
neuspokojivý
Ročníky 3. až 4.
Počet chýb
Známka
Slovné hodnotenie
0-2
1
výborný
3-4
2
chválitebný
5-7
3
dobrý
8-10
4
uspokojivý
11 – a viac
5
neuspokojivý
Ročníky 5. až 9.
Počet chýb
Známka
Slovné hodnotenie
0-1
1
výborný
2-3
2
chválitebný
4-7
3
dobrý
8-10
4
uspokojivý
11 – a viac
5
neuspokojivý
Slohovú prácu hodnotíme jednou známkou, v ktorej sa zohľadňuje:
- štylistická stránka práce,
- ovládanie pravopisu,
- estetická úprava slohovej práce.
Spätnú väzbu o výsledkoch práce žiakov poskytujeme prostredníctvom žiackej knižky v Edupage, triednym zasadnutím rodičov a individuálnym pohovorom s rodičom v rámci konzultačných hodín.